Loading...
2024-18
19:00
logoTürkiye
-
logoGürcistan
-
2024-18
22:00
logoPortekiz
-
logoÇekya
-

Fenerbahçe 5(Beş) Yıldızlı Formayla Maçlara Çıkarsa Ne Olur?

fenerbahçe
fenerbahçe
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
fenerbahçe
fenerbahçe

Fenerbahçe bundan sonra armasında 5 yıldız kullanacağını açıkladı. Hatta bir çok yayın kuruluşu da Fenerbahçe’nin 5 yıldızlı armasını kulüple ilgili haberlerde kullanmaya başladı. Fenerbahçe’nin 5 yıldız ile ilgili açıklaması şu şekilde;

“Kulübümüz, bu sezon itibariyle TFF’nin kurulduğu 1923 yılından bugüne kadar uzanan 100 yıllık sürede kazandığı 28 Türkiye Şampiyonluğu’nun karşılığı olan beş yıldızlı logo kullanımını hayata geçirmiştir.”

Şimdi akıllardaki bazı sorular; Yıldızlar neye göre veriliyor?  Fenerbahçe maçlara 5 yıldızlı forma ile çıkabilir mi? 5 yıldızlı formayla maçlara çıkarsa ne olur? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

Armadaki yıldızlar neye göre veriliyor?

Resmi olarak 1959 yılından itibaren en üst kademe ulusal ligde kazanılan her 5 şampiyonluk için takımlara armada 1 yıldız kullanma hakkı veriliyor. Buna göre resmi olarak takımların şampiyonluk sayıları ve yıldız sayıları şöyle;

 

Fenerbahçe’nin iddiası ise şu şekilde:

Fenerbahçe SK, 1923 yılından itibari ile TFF’nin kuruluşu milat alınarak en üst kademe liglerdeki şampiyonluklar sayıldığı zaman  28 şampiyonlukları olduğunu ifade ediyor. TFF ise 1959 yılından önceki yıllardaki liglerin bölgesel ligler olduğunu ve yıldızların bölgesel ligler için verilemeyeceğini ifade ediyor.

1923 Milat Kabul Edilirse Şampiyonluk Sayıları:

  • Fenerbahçe     28 Şampiyonluk  5 Yıldız 
  • Galatasaray     23 Şampiyonluk  4 Yıldız 
  • Beşiktaş          21 Şampiyonluk   4 Yıldız 
  • Trabzonspor    7  Şampiyonluk   1 Yıldız  

1956-57 ve 1957-58 Sezonlarında ne oldu?

Ankara’dan 12, İstanbul’dan ve İzmir’den 10 takım olmak üzere toplam 32 takım katıldığı organizasyonda; İstanbul, İzmir ve Ankara elemelerinden geçen ikişer takım, toplam 6 takımlı final grubunu oluşturdular. Çift maçlı deplasmanlı lig usulü oynanan 10 maç sonrası 17 puan toplayan Beşiktaş şampiyon oldu.

Sezon sonunda Şampiyon Kulüpler Kupası’na İstanbul Profesyonel Ligi şampiyonu Fenerbahçe mi yoksa Federasyon Ligi Şampiyonu Beşiktaş’ın mı gönderileceği tartışma konusu oldu. Karar, Ulusal bir şampiyonada şampiyon olan Beşiktaş lehine verilse de Federasyon’un UEFA ya geç bildirimi sonrası Beşiktaş tarihinde ilk defa katılmaya hak kazandığı Şampiyon Kulüpler Kupasına katılamadı.

1957-58 sezonunda ise Beşiktaş şampiyon olup, tarihinin ilk defa Şampiyon Kulüpler Kupasına gitti.

 

Beşiktaş’ın bu iki sezonda elde ettiği şampiyonluklar, ulusal bir şampiyonada olması hasebiyle Beşiktaş’ın şampiyonlukları arasında eklendi.

TFF Tahkim Kurulu aldığı 2002/68 numaralı kararla, profesyonel sezon başlamadan önce 1956-1957 ve 1957-1958 sezonlarında Beşiktaş’ın Türkiye Ligi Şampiyonu olduğuna ve bu şampiyonlukların yıldız kriterine dahil edileceğine karar verdi.

Fenerbahçe Maçlara 5 Yıldızlı Forma İle Çıkarsa Ne Olur?

TFF Başkanı Mehmet Büyükeşi, “Fenerbahçe maçlara 5 yıldızlı forma ile çıkarsa ne olur?” sorusunda. “Benim bir tasarrufum olamaz, TFF’nin talimat ve yönetmelikleri neyi gerektiriyorsa onu yaparız.” şeklinde cevap vermişti. Peki TFF’nin disiplin talimatlarına göre Fenerbahçe’ye basıl bir yaptırım uygulanır?

Fenerbahçe maçlara 5 yıldızlı formayla çıkarsa para cezası uygulanabilir,

Futbol Müsabaka talimatının 12. maddesine göre
“Müsabaka organizasyonu dahilindeki kişiler, Sportif Ekipman Talimatı’nda belirlenen esaslara göre müsabakalara katılmak zorundadırlar.”

Sportif Ekipman Talimatının 16. Maddesine göre ise; “En üst profesyonel ligde şampiyon olmuş kulüpler, her 5 şampiyonluk için bir yıldız takma hakkına sahiptirler.”

Bu kuralların ihlali durumunda; Futbol Disiplin Talimatı 5. Maddesi şöyle diyor.

“Bu talimat kapsamında sayılan ihlaller, aksi açık bir şekilde belirtilmediği sürece, esas olarak kasten veya taksirle gerçekleştirilmiş olmaları halinde cezalandırılır. ”

Fenerbahçe’nin TFF’nin gösterdiği şekilde çıkmadığı her maç için ceza ayrı ayrı uygulanır ve tekrarı halinde cezalar artırılır.

Kural ihlalinin tekrarı durumunda uygulanacak ceza şekli Disiplin Talimatının 11. Maddesinde şu şekilde yer almaktadır.

MADDE 11 – TEKERRÜR
(1) Tekerrüre ilişkin özel hükümler saklı olmak üzere, disiplin ihlalinde bulunan bir kişinin,
cezasının kesinleşmiş olması kaydı ile ilgili sezon içerisinde aynı ihlali tekrar etmesi halinde,
ihlale ilişkin madde uyarınca tayin edilecek ceza:
– 2. ihlalde yarısına kadar,
– 3. ihlalde bir katına kadar,
– 4 ve daha fazla tekrar halinde iki katına kadar
arttırılabilir. Cezanın yarısının buçuklu bir sayıya denk gelmesi halinde, ceza bir üst sayıya
tamamlanır.

Fenerbahçe’nin bu durum karşısında nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

SporAjansı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!