Loading...
2024-13
02:00
logoABD
-
logoBrezilya
-
2024-13
03:30
logoEkvador
-
logoBolivya
-

TOSF’nin Trabzon’daki Atletizm Dünya Şampiyonası’nı iade etmesi tartışma yarattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ercan ATA – Alper ŞAŞMAZ, / ANKARA- 

Türkiye Okul Sporları Federasyonu (TOSF), yaşanan deprem felaketi ve sosyal vaziyet sebebiyle Uluslararası Okul Sporları Federasyonu’na (ISF) başvuruda bulunarak, 19-25 Haziran 2023’te Trabzon’da düzenlenmesi planlanan Dünya Okullar Atletizm Şampiyonası’nın daha sonra yapılmak kaydıyla haklarının saklı tutulmasını ve düzenlenmemesini talep etti. Talebe ilişkin açıklama yapan TOSF Başkanı Ömür Fatih Karakullukçu, “Türkiye’de yaşanan deprem dolayısıyla gerek yurtlardaki fiziki vaziyet, gerekse sosyal vaziyetlar nedeniyle Okul Federasyonu’nun da başvurusu üzerine Trabzon hakkı saklı kalmak şartıyla donduruldu. Talep eden diğer ülkelere şampiyona verilecek. Hakkımız saklıdır, kendimiz ne zaman hazır hissedersek o yıl şampiyonayı Trabzon’da yapacağız” diye konuştu.

duruma tepki gösteren TOSF eski başkanvekili Abdullah Aslan ise “Gençlik Olimpiyatlarını yapmış bir şehrin dünya spor kenti olarak anıldığı bir ortamda Dünya Atletizm Şampiyonası’nın iade edilmesi kararı spor turizmine ve kentin spor markasına vurulmuş bir darbedir. Bu karar, ülkenin uluslararası itibarının kaybedilmesine neden oldu”  iddiasında bulundu. Demirören Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bulunan Aslan, “Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun daha önceki yıllarda başkanlığını yaptığım sırada ISF Yönetim kurulu 9 defa, ISF Başkanı Laurent Petrynka ise 1 kez Trabzon’u ziyaret etmiş ve tesislere hayranlığını ifade etmişti. 2014 Hentbol Dünya Şampiyonası ve 2016 Gymnasiade, ilimizde yapılmış, şehrimiz 2 organizasyonda toplamda 10 bin kişiye ev sahipliği yapmıştı. Hentbol Dünya Şampiyonası organizasyonu en başarılı şampiyona seçilmiş, ISF tarafından teşekkür yazısı yazılmıştı. Gelinen noktada Gençlik Olimpiyatlarını yapmış bir şehrin dünya spor kenti olarak anıldığı bir ortamda Dünya Atletizm şampiyonasının iade edilmesi kararı spor turizmine ve kentin spor markasına vurulmuş bir darbedir. Bu karar, ülkenin uluslararası itibarının kaybedilmesine neden oldu. Bu kararı alanlar Trabzon Valisi, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı, şehrin milletvekilleri ve yetkilileri ile istişare ettiler mi bilinmemektedir. Ancak bu kararın hem ülkemize hem de şehrimizin prestijine uluslararası alanda büyük darbe vurduğu açık bir gerçektir” dedi.

“TRABZON’UN HAKKI KORUNMAMIŞTIR”

Federasyon Başkanı Ömür Fatih Karakullukçu’nun, açıklamalarını değerlendiren Aslan, “Konaklama sorunu var demek Trabzon’daki otel varlığını inkar etmektir. Trabzon’un hakkının saklı kalması gibi bir vaziyet söz konusu değildir. Organizasyona ilişkin alınan bu karar sonrasında ISF yeni organizasyon vermez çünkü güven kaybolmuştur. Buna sebep olanlar istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

SporAjansı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!