Loading...
2024-18
19:00
logoTürkiye
-
logoGürcistan
-
2024-18
22:00
logoPortekiz
-
logoÇekya
-

Mike Tyson ve Vücut Ağırlığı Antrenmanları

mike-tyson
mike-tyson
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü boksör Mike Tyson yaşayan efsaneler arasında en önlerde yerini alıyor. Sansasyonel kariyeri ve başarıları ile gündemde kalmayı başaran ünlü sporcunun hapishane yıllarında antrenmanları da çok konuşuldu. Tyson ağırlık çalışmalarıyla birlikte vücut ağırlığıyla da antrenman yapıyordu. Hapishaneye girdiği dönemlerde vücut ağırlığı ile ileri seviye antrenmanlar yaptı. Vücut ağırlığı antrenmanları kas kazanmakla beraber kas direncini arttırmakta çok yardımcı oluyordu. Uygun spor aletleri ve ağırlıkların olmadığı ortamlarda vücut ağırlığı ile spor yapmak konusunda uzman olan Mike Tyson’ın yaptığı çalışmalarını Spor Ajansı okurları için ele aldık.

Hapishane yıllarında koğuşunda yaptığı egzersizler şu şekildeydi.

Şınav:

Vücut ağırlığıyla yaptığı ilk hareketi şınavdı.. Tyson her seti 50 ile 100 arasında tekrarla gün içerisinde 3 veya 4 set şınav çekerek üst kaslarını çalıştırıyordu. Şınav bütün vücuumuzu taşıyarak yapılan bir egzersiz türü olduğunda zor koşullarda yapılabilecek ve verim alınabilecek egzersizlerin başında gelir. Şınavın birçok varyantı olmakla beraber birkaç kas grubunu birlikte çalıştırmaya yarayan bir harekettir.

Şınav
Şınav

Full Sit Ups

Sık sık yaptığı diğer egzersiz de full sit up hareketiydi. Bu egzersizinin yumruk atma ile tamamlanan versiyonu ile hem ön hem de yan karın kaslarının yanında belin de güçlenmesini hedefliyordu. Full Sit Ups egzersizini de günde 3 ila 4 set olacak şekilde 100 tekrarla yaparak formunu koruyordu.

situps
situps

Squat:

Diğer hareketimiz squat. Hız ve güç faktörlerinin bacaklarımızdan geldiğini düşünürsek bacak antrenmanlarının atlanması çok büyük bir kayıptır. Tyson da antrenmanlarında squata önem vermiştir. Bir sette 50 tekrar yapmıştır.

Squat
Squat

Weight Shrugs

Weight shrug hareketi trapez ve boyun kaslarında gelişme sağlar. Diğer hareketlere nazaran dambıl ve bar ile de yapılabilir. Tyson bu egzersizi 50’lik setler şeklinde günde en az 1 defa yapardı.

Weight Shrug
Weight Shrug

Triceps Dips

Diğer hareket triceps dips. Bir boksörün antrenmanında bir kol hareketi mutlaka olmalıydı. Bu hareket bir sandalye veya keson ile bile yapılabilir. Triceps kaslarını geliştiren bu hareketi Tyson bir sette 50 tekrarla yapardı.

Triceps
Triceps

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

SporAjansı ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!